Vzdělávání ostatních
Jan Řezáč
21.1.25
čtení na 11 minut
Máte zkušenosti. Zvažujete, že byste mohli učit ostatní. Tož vítejte.
Učíme lidi přes 10 let. Učíme je za peníze. Naši účastníci musí někoho přesvědčit nebo sami vytáhnout peněženku. Učili jsme osobní branding, když to ještě nebylo cool. Já vím, teď už to zase není cool. 😈 S Honzou Kvasničkou jsme proškolili hromadů lidí o webu na Strategickém webdesignu. Stovky lidí prošly Strategický výzkum, Cíle nebo AI Workflow.
Vzdělávání loni tvořilo asi 15 % obratu House of Řezáč. Není to dost na založení samostatné firmy. Zatím. Letos se dostaneme na 25 % nebo více. Účastníci odchází z tréninků nadšení a aktivně nás doporučují dál.
Což se nedělo vždycky.
Co bych chtěl vědět před 10 lety, když jsem začal pořádat první vzdělávací kurzy.
- Lidé mají velmi různorodé potřeby.
- Přednáška je nejméně efektivní způsob učení.
- Pro úspěch je nejdůležitější marketing.
Pojďme to vzít postupně.
Lidé mají velmi různorodé potřeby
Pořádáme 4 veřejné tréninky.
Když si je dáte na osu, tak to vypadá nějak takto.
Rozhodli jsme se, že budeme učit.
Nepomáháme vám zabít čas. Na našich trénincích měníte své návyky, způsob myšlení a tedy i aktivity, které děláte na svých projektech a ve svých firmách.
To není pro každého! Celý LinkedIN je prolezlý kurzíky, které shlédnete, řeknete si:„Hmm, pěkný…" a nic se nestane. Teda krom toho, že máte nový certifikát.
Chcete lidi bavit, nebo učit?
Když se podíváte na komerčně nejúspěšnější kurzy o AI… tak jsou to předtočené masovky… které většina účastníků nikdy neviděla. Zároveň mají pocit, že něco udělali pro své vzdělávání. Vykážou to šéfce. Nebo si řeknou, že AI nakonec přece jen není pro ně.
Je v pohodě bavit skupinu 400 lidí krát 500 Kč, tedy 200 000 Kč za hodinu či dvě. Komerčně super. Je problém je něco skutečně naučit. Taky děláme infotainment… formou webinářů.
Když chcete lidi učit, potřebujete malou skupinu… ideálně okolo 12 lidí. Šestnáct je ještě v pohodě. Okolo 20-24 se to láme a přestává to být efektivní. Protože učení vyžaduje úplně jiné kompetence než bavení.
Učení není přednášení
Abyste mohli učit lidi, potřebujete rozumět oblasti X. V našem případě design, strategie, zákaznický výzkum nebo AI. Navíc potřebujete umět učit.
Před 10 lety jsem začínal s učením. Bylo to peklo. Jediná věc, kterou jsem zvládal, byl frontální útok. Stoupnul jsem si před lidi. A mluvil.
Do 15 minut byli všichni pozorností jinde. Mně to bylo jedno, protože jsem byl pozorností taky jinde! Ne u lidí, ale u tématu X!
Zapomeňte na přednášení.
Nejoblíbenější aktivity účastníků našich tréninků jsou ty, ve kterých nemluvím.
👉 Něco si prakticky zkouší.
👉 Rozebírají nějaké téma.
👉 Reflektují.
Zároveň jsou to ty nejúčinnější aktivity pro jejich vlastní učení.
Přednáška < Praxe < Reflexe.
Zároveň, abyste mohli reflektoval, potřebujete zkoušet věci. A abyste je zkoušeli vědomě, potřebujete teorii.
Takže jsou naše tréninky obrácená třída. Přednášky formou krátkých videí a materiálů v Teachable. Setkání s praktickými aktivitami, které navazují na teorii. Postupně jsme k tomu doiterovali metodou pokus a omyl.
Když jsme u těch omylů. Dřív jsem lidem říkal, že teorie je nepovinná. Byla to chyba. Dnes jim říkám, že potřebují projít všechno. Ideálně před setkáním a znovu po setkání. Odnesou si z tréninku řádově více.
Realizace není nejtěžší část
Nejtěžší je dostat na trénink lidi! Pro komerční úspěch kurzu jsou klíčové následující faktory:
- Načasování
- Komunikace
- Vytrvalost
Všimněte si, že tam není obsah, forma, provedení vašeho kurzu! Ty jsou zásadní až z dlouhodobého pohledu, kdy vás účastníci buď doporučují a vrací se pro nášup… nebo mlčí… a jsou nespokojení.
Načasování
Poprvé jsem to zažil se Strategickým webdesignem. Lidé chtěli ten kurz. Vyprodávali jsme jeden termín za druhým… a šlo to samo. Mimochodem… Strategický webdesign byl infotainment! Takový osmihodinový standup ve dvou. Podruhé jsem to zažil s AI Workflow. To už infotainment nebyl.
Načasování znamená, že se trefíte do trendu. Lidé chtějí to, co prodáváte a jsou ochotni za to platit. A je jich hodně.
Komunikace
Zároveň k nim svůj kurz potřebujete dostat tak, aby jim secvakla jejich potřeba a vaše nabídka. Klíčový je název. Popis. Ohlasy účastníků. A zejména velikost vašeho mailing listu. Tajemství komerčně úspěšného lektora je obří aktivní mailing list lidí, kteří se těší na jeho příští kurz.
Proč mailing list a ne třeba LinkedIN? Protože sociální sítě pořád mění svoje algoritmy ve váš neprospěch. Potřebujete levný efektivní způsob, jak komunikovat s lidmi. Protože udělat dobrý trénink je drahé.
Vytrvalost
Vypsali jste trénink, ukázali ho lidem a nic. Kde je problém? Máte tři základní možnosti.
👉 Lidi nemají potřebu.
👉 Nechápou vaši nabídku.
👉 Nejsou ochotni platit.
Sedněte si s potenciálními účastníky. Udělejte rozhovory, designové sondy nebo jiný typ zákaznického výzkumu (ten učíme na Strategickém designu, mrk mrk 😜). Zjistěte, kde je problém.
Někdy musíte změnit název. Jindy obsah. Jindy je to jen špatný termín. Je dost dobře možné, že se trénink chytne až na několikáté. Stalo se nám to mnohokrát.
Učit lidi je drahé
Vytvořit trénink znamená alespoň pro nás investovat stovky hodin práce. Část tréninků navíc odepíšete – my jsme takto odepsali třeba AI Style. Generování textů bylo mnohem populárnější než generování brandových obrázků.
Trocha matematiky. Vezměme třeba Strategické myšlení. Trénink na 2,5 dne + networking.
- Úvodní investice 100 h
- Marketing 20 h
- Administrativa 10 h
- Odvedení cyklu 30 h
- Změny po cyklu 10 h
Když uděláte 10 cyklů, což je úspěšný trénink… tak to znamená 80 h na cyklus včetně rozpočítané úvodní investice. Krát 2500 Kč… jsme na 200 000 Kč bez rezervy. Reálně potřebujete tak dvojnásobek, aby to mělo smysl dělat! 400 000 / 12 = 30 000 Kč a víc na člověka a 2,5 dne tréninku. Bez DPH. Minimálně.
Co z toho všeho plyne?
1️⃣ Chcete učit lidi? Začněte budovat mailing list.
2️⃣ Vypisujete svůj první kurz? Udělejte landing page. Popište, co účastníci získají. Rozšiřte to do své sítě. Pokud se jich přihlásí dost, tak začněte ten trénink připravovat. Dřív to nedává smysl.
3️⃣ Lidi to zajímá? Kupují? Udělejte všechno proto, abyste jim nedodali celodenní přednášku.
V tomto pořadí.
„Everything I do is sales.“
– Nick Huber
Čtení na víkend
Cate Hall je inspirativní žena. Advokátka nejvyššího soudu v USA. Nejlepší hráčka pokeru na světě. Zakladatelka několika firem. Tohle je článek o tom, jak dělat věci.
Jsme vám k službám
Pomůžeme vám, aby počet vašich poptávek nestagnoval, ale neustále rostl
Dáme řád vašemu marketingovému oddělení, procesům i metodám
Vzděláme vás ve výzkumu, designu, i strategickém plánování