Manažerská intuice
Jan Řezáč
19.11.24
čtení na 6 minut
Nahoře je člověk sám a navíc tam fouká. Alespoň tak zní mantra mnoha majitelů firem a ředitelů. Nemusí to tak být. Alespoň ne vždycky.
Zasedačka.
Výhled na Prahu.
Bavíme se o spolupráci s jedním z ředitelů firmy. Organizace bude dělat strategické rozhodnutí, které ovlivní jejich další dekádu. Může pomoci celé firmě. Taky ji může pohřbít.
Závěr diskusí o pár dní později? Rozhodnutí udělá majitel. Sám. Na základě své intuice. Tak, jak to dělal vždycky.
Intuice je vše
Lidé pojmenovávají intuitivní rozhodnutí různě.
Pocit. Cítím to takhle.
Selský rozum. To je přece jasné.
Podvědomí. Musím se na to vyspat.
Pak se rozhodnou. A nějak si to zpětně zracionalizují.
Troufnu si říct, že většina podnikatelů se rozhoduje jen a pouze intuitivně. Většinou to stačí. Zároveň je to sebepotvrzující cyklus.
Úspěšným podnikatelům intuice vydělala spoustu peněz. A když jim je nevydělala, tak se otřepali a šli dál. Jsem dobrej. Funguje mi to. Umím v tom chodit.
Tedy pokud je jejich rozhodnutí v nějakou chvíli nepohřbilo. Hřbitovy neúspěšných ignorujeme. I když je jich fakt hodně.
Celé generace podnikatelů ví, že takhle se ta hra prostě hraje. Máš štěstí? Super. Nemáš štěstí? Další, prosím. Někdo o svém štěstí přednáší. Jiný píše knihy. Akorát teda nemluví o štěstí. Mluví o svém unikátním podnikatelském umu.
Zpět k intuici. Je zavedená. Někdy funguje. Zároveň nefunguje vždy.
Například, když se razantně změní trh. Přijde internet. Covid. AI. Konsolidace velkých hráčů. Legislativa. Generační obměna. Realitní krize. Válka. Při vstupu na zcela nový trh.
A vy se i přesto musíte rozhodnout, co dál.
Intuice není vše
Strategická rozhodnutí jsou významná a náročná. Významná v tom, že mají vliv na váš úspěch, nebo neúspěch. Náročná v tom, že se můžete rozhodnout jedním, nebo druhým směrem… a oba směry mohou fungovat! Dobré strategické rozhodnutí poznáte až zpětně.
Pojďme se společně podívat na strategický cyklus, který učíme na Strategickém myšlení.
Do cyklu vstupujeme se 4 zdroji informací.
1️⃣ Intuice. Hlas v naší hlavě. O tom už jsme mluvili.
2️⃣ Data. Metriky o naší firmě. Čísla o trhu. Velmi málo organizací systematicky pracuje s čísly. Velmi málo organizací se systematicky učí, která čísla jsou pro ně důležitá, protože díky nim vydělávají peníze. Peníze tvoří asi 5 % užitečných metrik.
3️⃣ Zákaznický výzkum. Hluboké porozumění zákazníkům. Přineseme na stůl, co lidé říkají a jak se chovají. Třeba, když jim ukážeme nový koncept. Nebo si s nimi strukturovaně a metodicky správně popovídáme.
4️⃣ Frameworky. Struktury, díky kterým vidíme svět jinak než dříve. Něco zdůrazní. Něco potlačí. Přináší nové pohledy, nápady, a tedy i výsledky… než když pracujete bez nich.
Ani jeden typ vstupů není důležitější, zajímavější, přesnější, podstatnější než ty ostatní. Ukazují jinou část vaší situace. Intuici máte. Pro data, výzkum a frameworky potřebujete kompetence. Intuitivní interpretace čísel nebo rozhovorů se zákazníky vám pohled spíše zkreslí, než aby vám skutečně pomohla.
Na základě vstupů se zorientujete v situaci a uděláte strategická rozhodnutí. Ve VUCA prostředí nechcete dělat rozhodnutí zcela sami a bez oponentury. Takže potřebujete bratra dobré strategie… facilitační leadership.
„Utratil jsem miliony korun za špatná strategická rozhodnutí. Byl jsem zamilovaný do svých nápadů. Byl jsem v tom sám. Stačilo.“
– Jan Řezáč
Facilitační leadership znamená, že zvládáte strategii konstruktivně rozebrat se skupinou kolegů. Ti vám zoponují a zlepší váš pohled na svět. S vhodnými frameworky to trvá pár hodin.
Sesbíráte vstupy. Zorientujete se v situaci. Uděláte rozhodnutí. A tam strategická práce končí. Cíle, plány a akce už jsou ryzí operativa… která nesmí skončit tím, že něco uděláme. Musí skončit tím, že získáme nové vstupy pro budoucí strategická rozhodnutí. Uzavřeme cyklus. Poučíme se z úspěchů i z toho, co nevyšlo.
Nahoře je člověk sám a navíc tam fouká. Nemusí to tak být. A při strategických rozhodnutích, které ovlivňují budoucnost vaší desítky let budované organizace… by to tak být ani nemělo.
„The dirty little secret of the strategy industry is that it has no theory about how a strategy is created.“
– Gary Hamel
Nejbližší akce (vše online)
➡️ 7. 1. 2025 webinář Web v roce 2025
➡️ 14. 1. 2025 poprvé zavádíme Facilitační leadership
➡️ od 3. 2. 2025 trénujeme Strategický design (+ další 2 termíny do konce roku)
➡️ 17. 2. 2025 webinář Strategie
➡️ 10. 3. 2025 webinář 12 dovedností designera
➡️ od 26. 3. 2025 rozvíjíme Strategické myšlení (+ další 2 termíny do konce roku)
Vzdělávání vlastním tempem
➡️ Strategický design: samostudium
➡️ Strategické myšlení: samostudium
➡️ celoročně AI Univerzita
Čtení na víkend
Hybrid working from home improves retention without damaging performance
Amazon zavedl 5-denní pracovní týden. V kancelářích. Dává to smysl kvůli produktivitě? Tahle studie tvrdí, že ne. Jenže manažeři mají drahé hodinky, auta a kanceláře, které online nejsou vidět.
Jsme vám k službám
Pomůžeme vám, aby počet vašich poptávek nestagnoval, ale neustále rostl
Dáme řád vašemu marketingovému oddělení, procesům i metodám
Vzděláme vás ve výzkumu, designu, i strategickém plánování